egzamin na prawo jazdy

Przygotowanie do jazdy na placu – egzamin praktyczny na prawo jazdy

Przygotowanie do jazdy to pierwsze zadanie podczas egzaminu na prawo jazdy. Te proste czynności, które z czasem stają się rutyną dla doświadczonych kierowców, mogą na egzaminie sprawić trudności. Jak przygotować się do jazdy i nie pominąć żadnych kroków?

Przygotowanie do jazdy na egzaminie państwowym

Teoretycznie, to łatwe zadanie, jednak mogą wystąpić pomyłki w kolejności lub pominięcie jakiegoś kroku. Stres egzaminacyjny to normalne zjawisko, ale warto sobie z nim radzić (istnieją różne techniki). Zanim usłyszysz „proszę przygotować się do jazdy”, egzaminator przedstawi się, omówi warunki egzaminu i upewni się, czy wszystko jest jasne. Następnie nadejdzie czas na pierwsze zadanie.

O czym pamiętać na egzaminie praktycznym na prawo jazdy? Instrukcja krok po kroku

Zadanie polega na wykonaniu kilku czynności we właściwej sekwencji. Uwaga! Jeżeli pomylisz kolejność, to nie jest to błąd, ale możesz zrobić sobie dodatkową „pracę”.

  1. Regulacja fotela w trzech płaszczyznach: wysokość, oparcie i odległość od pedałów. Jeśli mimo poprawnego ustawienia fotela, kierownica zaczepia o Twoje nogi, delikatnie ją wysuń i podnieś. Ważne! Odpowiednia odległość fotela umożliwia swobodne operowanie pedałami i sprzęgłem.
  2. Regulacja zagłówka: ustaw go blisko wierzchołka głowy, nie szyi.
  3. Następnie regulacja lusterek (wstecznego i bocznych). Lusterko wsteczne ustaw tak, aby widzieć za pojazdem, a boczne tak, aby widzieć bok pojazdu i to, co za nim. Istnieje kilka wskazówek dotyczących ustawienia lusterka, ale najważniejsze, aby umożliwiały swobodną i bezpieczną jazdę.
  4. Zapnij pasy! Pamiętaj, aby nie były skręcone.
  5. Na niektórych egzaminach wymagane jest sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte. Może nie być konieczne, ale warto to zrobić dla spokoju.
  6. Teraz poinformuj egzaminatora, że jesteś gotowy.
Zobacz:  Brak wody w akumulatorze objawy, Czym skutkuje zbyt niski poziom elektrolitu?

Czy ustawienie lusterek przed fotelami jest błędem?

Nie wiadomo, skąd się to bierze, ale czasami ten element wprowadza zamęt w kolejność wykonywania czynności. Moja teoria jest taka, że podczas nauki jazdy często podkreśla się wagę lusterek. Zgadzam się z tym, gdyż chodzi o bezpieczeństwo. Odpowiadając na pytanie, nie jest to błędem, ale weź pod uwagę, że egzaminator może zadać pytanie o tę kolejność, a po drugie, sam możesz sobie zrobić podwójną robotę, ustawiając lusterka przed fotelami.

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie na egzaminie prawo jazdy?

Na egzaminie prawo jazdy ustaw lusterka wsteczne tak, by widzieć za pojazdem. Boczne lusterka ustaw tak, aby widzieć bok auta i to, co za nim. Ważne jest, by lusterka umożliwiały swobodną i bezpieczną jazdę. Pamiętaj, że ustawienie lusterek następuje po regulacji fotela i zagłówka.

A Ty, czy zdałeś już swój egzamin?