lifestyle

Co się stanie jak nie odbiorę paczki z paczkomatu

InPost Paczkomaty cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Liczni użytkownicy internetu decydują się na tę metodę dostarczenia zakupów z e-sklepów. Paczka w paczkomacie czeka na odbiór przez 48 godzin. Co stanie się, jeśli nie zostanie odebrana na czas? Jak uniknąć takiej sytuacji?

Co się dzieje z nieodebraną paczką z paczkomatu?

48 godzin to dostateczny czas na odbiór przesyłki. Odbiorca otrzymuje powiadomienie o dostarczeniu paczki przez aplikację mobilną, SMS lub e-mail. Należy pamiętać, że mamy dokładnie 48 godzin na odbiór, więc jeśli paczka trafi do paczkomatu o 15:00, możliwość jej odebrania upływa o 15:00 dwa dni później. Termin nie może być dłuższy, gdyż paczkomaty zyskują popularność, a na wolne miejsce w nich czekają inni klienci. Firma kurierska również by straciła na zyskach. Co zatem dzieje się z nieodebranymi paczkami?

Gdy minie 48 godzin, paczka zostaje przekazana do najbliższego oddziału InPost. Jeżeli klient zapomniał odebrać przesyłkę lub z jakiegoś innego powodu tego nie zrobił, można ją odebrać z lokalnego oddziału w ciągu kolejnych 3 dni roboczych. Dopiero potem paczka wraca do nadawcy.

Jak przedłużyć termin odbioru paczki z paczkomatu?

Jest prosty sposób na odbiór przesyłki po dłuższym czasie. Wystarczy przedłużyć termin odbioru o 48 godzin. Kiedyś wymagało to wysłania odpowiedniego SMS-a. Teraz jednak użytkownicy mają bardziej komfortowe rozwiązanie – przedłużenie terminu za pomocą aplikacji InPost Mobile. Usługa ta kosztuje obecnie nieco poniżej 8 zł.

Co się dzieje z przesyłkami, które nie mieszczą się w paczkomacie?

Istnieje również sytuacja, gdy paczka nie może być umieszczona w paczkomacie, co zdarza się niekiedy, zwłaszcza podczas okresu świątecznego. W takim przypadku przewoźnik wdraża mobilne punkty odbioru i informuje odbiorców, gdzie należy odebrać swoją przesyłkę. Odbiór jest możliwy w ciągu 24 godzin. Zgodnie z regulaminem przewoźnika, mobilne punkty odbioru powinny być umieszczone nie dalej niż 2 km od wskazanego paczkomatu. Jeśli jednak odbiorca nie może dotrzeć do punktu, nie ma powodu do zmartwień – paczka zostanie przekazana do lokalnego oddziału firmy kurierskiej, gdzie będzie czekać na odbiór przez kolejne 3 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *