Jak czyszcic pralke

Czyszczenie pralki sodą – instrukcja jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to wszechstronna substancja wykorzystywana w wielu dziedzinach, w tym również w utrzymaniu czystości urządzeń domowych. Dzięki niej można w łatwy sposób wyczyścić pralkę, sprawiając, że wygląda jak nowa!

W jaki sposób jednak dokładnie oczyścić pralkę za pomocą sody oczyszczonej, aby przywrócić jej świeżość i usunąć zanieczyszczenia? W tym artykule przedstawimy Ci szczegółowe wskazówki co do tego, jak postępować.

Dlaczego warto regularnie czyścić pralkę?

Regularne czyszczenie pralki, niezależnie od używanego środka, ma kluczowe znaczenie dla jej prawidłowego działania podczas każdego prania. Dzięki systematycznemu usuwaniu zabrudzeń z urządzenia, zapobiega się pojawieniu się rdzy, kamienia czy pleśni, które mogą negatywnie wpłynąć na efekty prania. Ponadto, utrzymanie czystości bębna pralki zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, które mogą przenikać do pranych ubrań.

Regularne czyszczenie pralki pozwala również uniknąć żółtych plam na tkaninach. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki do czyszczenia pralki, możesz skorzystać z sody oczyszczonej, którą prawdopodobnie masz w swoim domu. Wystarczy zastosować ją jako alternatywę dla tradycyjnych środków.

Zaleca się przeprowadzanie tego typu zabiegu co miesiąc, aby zapewnić długotrwałe, efektywne i niezawodne działanie pralki.

Wyczyszcznie pralki

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną  – instrukcja krok za krokiem

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić czyszczenie pralki za pomocą sody oczyszczonej? Oto odpowiedź. Jak dobrze wiesz, jest to jedna z najbardziej ekonomicznych, szybkich i efektywnych metod usunięcia kamienia, rdzy oraz pleśni i bakterii z urządzenia.

Zobacz:  Jak ułożyć sztućce na stole w prawidłowy sposób - savoir-vivre

Oto kilka etapów, które należy wykonać, aby skutecznie oczyścić pralkę i przywrócić jej sprawność:

Przede wszystkim, przygotuj sodę oczyszczoną oraz szklankę, do której ją wsypiesz. Następnie upewnij się, że w bębnie pralki nie ma żadnych ubrań czy innych przedmiotów.

  • Wsyp sodę do szklanki i napełnij ją w ¾. Następnie otwórz szufladkę na środki piorące i wsyp sodę do przegródki przeznaczonej na proszek do prania.
  • Możesz również zrobić to bez użycia szklanki i wypełnić przegródkę w ½ sodą oczyszczoną.
  • Sprawdź, czy Twoja pralka posiada dedykowany program czyszczenia. Jeśli nie, ustaw pranie na temperaturę 90 stopni Celsjusza.
  • Po zakończonym praniu otwórz drzwiczki pralki, aby bęben wyschnął i nie pozostał wilgotny.
  • To już koniec! Jak widać, nie musisz korzystać z drogich środków czyszczących, aby utrzymać pralkę w dobrym stanie. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną to prosty i łatwy sposób.

Czy sodę oczyszczoną można dodać bezpośrednio do bębna pralki?

Można dodać sodę oczyszczoną bezpośrednio do bębna, jednak może to utrudnić cały proces czyszczenia. Dlaczego?

Gdy dodasz sodę bezpośrednio do bębna, po pierwszym praniu bez ubrań musisz przeprowadzić kolejne, aby usunąć resztki proszku. Ponadto, soda może osadzić się na drzwiczkach pralki lub uszczelce. Dlatego, chociaż jest to możliwe, zaleca się dodawanie sody do przegródki na proszek do prania.

czyszczenie pralki

Czy stosowanie sody oczyszczonej w pralce jest bezpieczne?

Być może zastanawiasz się, czy używanie zwyczajnej sody oczyszczonej jest bezpieczne dla pralki, gdyż na rynku dostępne są liczne specjalistyczne produkty do czyszczenia pralek.

Okazuje się, że możesz regularnie stosować sodę oczyszczoną, aby przywrócić bęben pralki i jej inne części do pierwotnego, czystego stanu. Nie musisz martwić się, że ta substancja uszkodzi elementy pralki.

Zobacz:  Jak dodać muzykę do swojego profilu na Facebooku?

Jednak musisz pamiętać o pewnych ważnych zasadach. Jeśli chcesz użyć sody oczyszczonej do czyszczenia pralki – rób to bez ubrań w bębnie. Ponadto, dodawaj sodę zawsze do przegródki na proszek do prania.

Czyszczenie pralki sodą – pielęgnacja poszczególnych części pralki

Podczas użytkowania pralki nie tylko bęben jest narażony na zabrudzenia. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na inne elementy urządzenia, które również wymagają konserwacji.

  • Drzwiczki pralki – prawdopodobnie podczas wkładania ubrań do pralki do rozpoczęcia prania, zauważasz osady lub smugi na grubym szkle drzwiczek. W takim przypadku soda również się sprawdzi. Wystarczy dodać sodę do wody w proporcji 1:1. Rozprowadź taką mieszankę na drzwiczkach, poczekaj kilka minut, spłucz ciepłą wodą i wytrzyj.
  • Uszczelka – to część pralki, gdzie mogą gromadzić się pleśń i bakterie, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu. Aby ją oczyścić, przygotuj wodę i sodę oczyszczoną (proporcje 1:1). Wlej przygotowaną substancję do wnętrza uszczelki i pozostaw na 30 minut. Następnie użyj ściereczki zwilżonej ciepłą wodą i wytrzyj uszczelkę.
  • Szuflada na środki piorące – pierwszym krokiem jest jej wyjęcie, aby dokładniej ją oczyścić. Przygotuj mieszankę sody i wody w proporcji 1:1, a następnie dokładnie wyszoruj szufladę i umieść ją na pierwotnym miejscu.


Czyszczenie pralki sodą to tylko część dbałości – jak o nią troszczyć się jeszcze?

Samodzielne czyszczenie pralki sodą oczyszczoną to niewystarczający krok, by zagwarantować jej długotrwałe, płynne i bezproblemowe funkcjonowanie. Aby urządzenie służyło Ci przez długie lata, przede wszystkim starannie zapoznaj się z instrukcją obsługi, by właściwie z niej korzystać.

Dodatkowo, staraj się nie przeładowywać bębna pralki, gdyż może to prowadzić do awarii urządzenia. Pamiętaj również, aby po każdym użyciu otworzyć drzwiczki pralki. Zapobiegnie to nieprzyjemnym zapachom oraz gromadzeniu się pleśni.

Zobacz:  Mrożenie twarogu. Czy twaróg można mrozić? Jak zamrozić twaróg?

Oczywiście, nie zapominaj o regularnym czyszczeniu poszczególnych części pralki, aby utrzymać je w nienagannej kondycji.

Jak można zauważyć, czyszczenie pralki sodą jest bardzo proste i rzeczywiście efektywne. Aby przekonać się o tym samodzielnie, wystarczy wypróbować tę metodę. Zanim sięgniesz po specjalistyczne środki czyszczące przeznaczone do pralek, spróbuj domowych, niedrogich i szybkich rozwiązań.

Czy czyszczenie pralki octem ma sens?

Czyszczenie pralki octem ma sens, gdyż ocet to naturalny, niedrogi i skuteczny środek do usuwania kamienia, pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Ocet biały działa jak dezynfekujący, a jego kwasowość pomaga w rozpuszczeniu osadów kamienia. Regularne czyszczenie pralki octem może przedłużyć jej żywotność i poprawić jakość prania. Wystarczy nalać szklankę octu do szufladki na proszek lub do bębna, a następnie uruchomić pranie na wysokich temperaturach. Pamiętaj jednak, aby nie mieszać octu z wybielaczami ani innymi środkami czyszczącymi.